Stājies mākslinieciskās izpētes priekšplānā!

Šajā jūlijā Ziemeļvalstu vasaras universitāte (nordic.university) atver durvis uz tās vēsturi plašākai auditorijai nekā jebkad agrāk! Sadarbībā ar Ziemeļvalstu Padomi mēs esam realizējuši desmit mākslas / izpētes projektus, lai pētītu mūsu 70 gadu vēsturi no dažādiem skatupunktiem (cik caurspīdīgi tas ir!?), kā arī, lai radītu sasaisti ar sarežģīto pasauli, kurā mēs šobrīd dzīvojam. Pievienojies starpdisciplināram ceļojumam cauri  “Ziemeļnieciskumam” kopā ar Ziemeļvalstu vasaras universitāti – tavām jaunajām nomadiskajām mājām!

Laikā no 26. jūlija līdz 2. augustam mēs laidīsim klajā mūsu desmit projektu ietvaros tapušās filmas, spēles, digitālās publikācijas un pasākumus, lai tu varētu ātri uzzināt par karstākajiem jaunumiem mākslinieciskajā izpētē. Iedomājies tādu bagātīgu zviedru galdu!

Kas ir NSU?

screenshot-2019-10-15-at-17.12.45

 

Eduardo Abrantes. Piedzīvotās antoloģijas.

Piedzīvotās antoloģijas apkopo Ziemeļvalstu Vasaras universitātes “skaņu pasaules” –  vieslektoru balsis, teorētiskus tekstus un mākslas darbus no NSU arhīva. Projekts pēta, kā mēs klausāmies kāda cilvēka balsī, kā tā mūs sašūpo ar rībēšanu vai ieaijāšanu, trīsām vai uzliesmojumu, pacēlumu vai kritumu. Skaņu kolāžas spēlējas ar attiecībām starp apziņu un juteklību, balansu, kas jāsasniedz, kad balss ir ceļā uz savu mērķi tās unikālajā fonētiskumā.

26.jūlijā Piedzīvoto antoloģiju skaņas ainavas tiks izplatītas “klausīšanās stacijās” dažādās vietās Ziemeļvalstu un Baltijas valstu reģionā. Jebkurš, lejupielādējot bezmaksas aplikāciju, šajās lokācijās varēs palaist un klausīties podkāstus. Šīm ģeogrāfiskajām vietām ir nozīmīga loma NSU vēsturē: mūsu akadēmisko un māksliniecisko partneru mājas, mūsu iepriekšējo konferenču vietas un citas adreses no NSU vēstures.

Vairāk informācijas: https://tracingthespirit.com/category/lived-anthologies/

Piedzīvotās anoloģijas veidojis pētnieks un skaņu mākslinieks Abrantes https://eduardoabrantes.com.

 

 

EXRJlXPXsAAnZYC

David Armes. Kā ceļo ziņas

Kā ceļo ziņas ir britu-amerikāņu-dāņu sadarbības projekts starp četriem vizuālajiem māksliniekiem un iespiedējiem – David Armes, Jens Jørgen Hansen, Megan Adie un Luise Valetiner, kurus savedusi kopā NSU arhīva “literārā laika kapsula”. Lai iesaistītos sarunā ar stāstiem un diskusijām no NSU pagātnes, Kā ceļo ziņas, izmantojot augstspieduma drukāšanas tehniku, izmanto kādreiz industriālu procesu, lai radītu unikālu nospiedumu sējumu, kur katra lapa ir roku darbs.

Kā ceļo ziņas pārinterpretē NSU vietu ziemeļvalstu vēsturē un sabiedriskajā dzīvē, saaužot vispārpieņemtus naratīvus, attēlus, simbolus un literārus tekstus. Četru mākslinieku grāmata ir veidota, lai atklātu sarežģīto NSU materiālu. Tā kā COVID-19 piespieda slēgt ikdienas aktivitātes viscaur pasaulē, būtiskākie NSU elementi, kas ļāva organizācijai augt un kuplot 70 gadus, kā piemēram, starpdisciplinārā sadarbība, pārrobežu elements, kopīga laika pavadīšana intīmā vidē, ir pakļauti lielam spiedienam un nedrošībai.

31.jūlijā projekta radītājs David Armes atklās grāmatas digitālo versiju, kā arī pastāstīs par savu ceļojumu cauri saburzītām dāņu laikrakstu lapām, kas pārblīvēja viņu studijas Eickhoff iespiedpresi (ražota Kopenhāgenā 1956.gadā), līdz pabeigtam grāmatas iesējumam.

Kā ceļo ziņas ir radījis augstspieduma mākslinieks David Armeshttp://www.redplatepress.com un Instagram, Twitter, kā arī Facebook @redplatepress. 

Screenshot 2020-07-12 at 13.00.58

Nicole des Bouvrie. Sarunai pa pēdām

Sarunai pa pēdām izmanto Fuko arheoloģiju, lai atklātu dialogus, godīgu domu apmaiņu un radošus strīdus, kas caurauž NSU institucionālo vēsturi. Projekts ienirst dziļi NSU arhīvā, lai noskaidrotu, kas bija nozīmīgs NSU pētniecības grupu attīstībā dažādos NSU dzīves posmos – sākot no pirmsākumiem 1950. gados līdz pat sadursmēm saistībā ar Marksismu 1970. gados. 

27.jūlijā projekta radītāja Nicole des Bouvrie prezentēs laika skalu, kas atspoguļos viņas sākotnējos atradumus. Tā kā NSU pārdzīvo lielas organizatoriskās izmaiņas (no 2021. gada zaudējot Ziemeļvalstu Padomes finansējumu) Nicole ielūkošanās pagātnes diskusiju tēmās, kas nodarbināja valdi, koordinatorus un dalībniekus paaudžu paaudzēs, būs vēl nozīmīgāka nekā jebkad iepriekš.

Screenshot 2020-05-04 at 16.53.25

Stephanie Hanna. viegla bagāža pārmaiņu laikiem

Viegla bagāža pārmaiņu laikiem ir filmu sērija, kas sniedz ieskatu “vieslektoru priekšlasījumu” konceptā NSU arhīvā. Izmantojot multimediju mākslas praksi tikusi izveidota balsu video bibliotēka, kas apvienota ar ikdienas aktivitātēm. Māksliniece Stephanie Hanna 2019. un 2020.gadā izlaida filmas, kas attēlo NSU vasaras sesiju dalībniekus un lektorus. Video darbi meklē virzienu, cerību un impulsu emancipētām “pārmaiņām”.

Visu NSU Vasaras sesijas nedēļu Stephanie Hanna filmas būs pieejamas: TracingTheSpirit.com, un mākslinieces Instagram kontā: @zu.thum_und.lassen

screenshot-2020-02-09-at-18.29.38

Luka Zabret. Mežā

Mežā ir virtuālās realitātes (VR) – iedvesmota tiešsaistes spēles vietne, kas pēta post-humānisma procesus un organizācijas. Projekta ietvaros ir radītas arī skulptūru sērijas, ieskaitot EŦNICITY INC.  (jeb etnicitāte iekļauta), kas pētīja etnicitāti un sāmu kultūru. 

Sākotnēji ar mērķi NSU vasaras sesijai Oslo radīt virtuālu pieredzi, Mežā apvienoja vizuālo efektu (VFX), skaņas dizaina un skulptūras speciālistu komandu. No tā rezultējošā interaktīvā pieredze ļāva NSU dalībniekiem mijiedarboties ar objektiem, kas veidoti no ziemeļvalstu un ķeltu kultūras simbolu kanoniem un kas caur VR instalāciju tika izvietoti rotaļīgā un estētiskā veidā.

30.jūlijā dizaineris Luka Zabret atklās VR projekta interaktīvu tiešsaistes versiju, kas piedāvā savērptu NSU nākotnes vīziju post-humānisma pasaulē.

Screenshot 2020-06-08 at 21.02.11

Arci Pasanen un Phil Jamieson. Vättern ezers un tā subjektivitāte

Vättern ezers ir eksperiments dokumentālās filmas veidošanā ārkārtas apstākļos. Filma iesākās ar izpēti, kā vietējā sabiedrība, kas dzīvo ap Vättern ezeru Zviedrijā, iestājas pret draudiem ezeram, ko izraisa plāni izveidot derīgo izrakteņu ieguvi un zviedru militāro poligonu ūdenī. Filmas veidotāji intervēja Zviedrijas dabas tiesību koordinatori (Pella Thiel), juristu un Zviedrijas zemes tiesību juristu biedrības locekli (Mariam Carlsson Kanyama), dabas aizsardzības NVO dibinātāju (Henrik Hallgren), Zaļās partijas parlamenta locekli (Rebecka le Moine), kā arī dramaturģi un rakstnieci (Stina Oscarson).

Īstā NSU garā, adaptējoties COVID-19, filmai nācās veikt neplānotus ceļojumus – proti, uzņemtais negatavais filmas materiāls tika nosūtīts uz Kopenhāgenu un nodots drošā glabāšanā NSU jubilejas projekta menedžerim. Pēc tam tas beidzot atrada jaunas mājas pie mākslinieces un filmu veidotājas Benedikte Esperi.

27.jūlijā NSU izlaidīs pilnu dokumentālo filmu. Benediktes iepriekšējo filmas veidotāju komandas darba interpretācija ir fascinējošs ieskats pārrobežu sadarbībā un “nomadiskajā metodē”, ar ko NSU ir pazīstama. Filma būs pieejama caur TracingTheSpirit.com 

 

women-should-cow-it-all-1

Hild Borchgrevink. Nākotnes atbalsis

Nākotnes atbalsis uzsāk vēstuļu apmaiņu Ziemeļvalstu mūsdienu rakstnieču starpā, kuras aicinātas iesaistīties dialogā ar materiāliem no NSU arhīva, kurus sarakstījušas sievietes.

Projekts sākotnēji iedvesmojies no NSU 1974. gada publikācijas “Sieviešu apspiestības specifiskais raksturs kapitālisma apstākļos”. Toreiz dāņu laikraksts Danske Weekend-Avisen raksturoja NSU kā organizāciju, kas atrodas marksisma varā un ir iesaistījusies “bezasiņu revolūcijā”. 

Projekta autore Hild Borchgrevink savā blogā raksta: “Valodas ir atvērtas. Valodas ir slēgtas. Atvērtas tam, ko es pieredzēšu nākamās stundas laikā, atvērtās jaunu vārdu apguvei un nezināmu teikumu būvēšanai. Slēgtas tiem, kas vēl aizvien tajās nerunā un nelasa.”  Kad vienam vēstules saņēmēju secībā radās izmaiņas, vienai no rakstniecām nācās sevi izplaust lietuviešu valodā plānotās norvēģu valodas vietā. Rakstnieks jūtas “sadalīts starp dažādām valodām, sajaukumu no lietuviešu, norvēģu, dāņu, krievu, angļu, spāņu valodām, bet es tās patiesībā nemaz nezinu.” Nākotnes atbalsis jautā: Kad kāds zina kādu valodu? Un kur sākas Ziemeļvalstis vai Baltija?

28 jūlijā Hild Borchgrevink sarunā ar pārējiem projekta dalībniekiem prezentēs tapušo vēstuļu ķēdi. Uzzini vairāk par Hildi un projektu: http://www.hildborchgrevink.no

 

Karima2a-1

Laiks telpā (TiS) by Karima Klasen

Laiks telpā savā sākotnējā iecerē bija paredzēts kā lielformāta instalācija, ko veido NSU arhīva fragmenti un kurai dalībnieki var iziet cauri. Savā jaunajā konfigurācijā Laiks telpā kļūst par tiešsaistes arhīvu ar bagātīgu tekstūru. Tas ataino gandrīz 3000 skenējumus no NSU vēstures materiāliem. Novietoti blakus mākslinieka personīgajam ēteriskajam “tagadnes arhīvam”, arhīva materiāli iedarbojas ar vēstures ievelkošo dabu, spēju strukturēt un diktēt, un to izmantojumu kā attaisnojumu nākotnes vīzijām.

  1. jūlijā tiks laista klajā projekta Laiks telpā digitālā publikācija, kas dos iespēju gan vecajiem, gan jaunajiem NSU biedriem ienirt dziļi organizācijas pagātnes pagriezienos un vērpetēs. Nomadiskās, neatkarīgās un pašu vadītās institūcijās atrašanās nebijušā pagrieziena punktā vairāk nekā jebkad pieprasa kritisku diskusiju par pagātnes izmantojumu.

Laiks telpā autore ir Karima Klasen: https://karimaklasen.com. Sekojiet darba atklāšanai TracingTheSpirit.com 

screenshot-2019-11-27-at-16.55.39

Giulia Mangione. Oleana: Drosmes akts

Oleana pēta utopiskas kolonijas stāstu, kuru 1852. gadā Pensilvānijā dibināja norvēģu vijolnieks Ole Bull. Caur vizuālu ceļojumu skandināvu emigrācijā uz Ameriku, projekts piedāvā attēlus no arhīvu izpētes, lai vēstītu par gribu, vīziju, cerībām un alkām, kas gadsimta laikā vienojušās skandināvu emigrantus Amerikā. Oleana pārved mājās vēsturiskas pieredzes par to, kā ir būt skandināvam ārzemēs. Paralēli attēliem, profesore Sigrid Lien no Bergenas Universitātes reflektē par darbu saistībā ar norvēģu imigrāciju analītiskā tekstā, ko autore publicēs šī gada beigās.

28 jūlijā projekta autore Giulia vadīs vebināru, lai diskutētu par darbu, izmantojot idejas no profesores Lien teksta. Jūs varat sekot Guilia Instagram @Giulia_Mangione un uzzināt vairāk par viņas projektu TracingTheSpirit.com.

sunshine

Per Roar, Camilla Graff Junior, Luisa Greenfield un Myna Trustram. Sekojot arhīvam caur māksliniecisko izpēti.

Četri NSU mākslinieki-pētnieki piedāvā kolektīvu performatīvu eseju, kas balstīta materiālos no NSU arhīva. Materiāls pārrādīts caur mākslinieku individuālajām praksēm rakstniecībā, kino, horeogrāfijā un performances mākslā. Taps publikācija, kura ietvers fragmentus no dažādām estētiskām orientācijām un izpētes perspektīvām. Mērķis ir radīt dzīvu arhīvu, kas iziet ārpus NSU. Jaunumi par projekta gaitu pieejami TracingTheSpirit blogā.

Translation by Inta Balode

Leave a Reply