Izsekojot Ziemeļvalstu vasaras universitātes garu

Desmit mākslinieki ir pavadījuši iepriekšējo gadu, lai meklētu “ziemeļniecisko” garu, grūti notveramo identitāti, kas tiek augstu vērtēta un kuras būtību cilvēki ilgojas atklāt. (Kas ir NSU?)

Vai tā slēpjas elpā, atgādinot par senskandināvu valodām, kuras ietvēra “nazālos patskaņus”, kurus izrunā, virzot gaisu caur degunu? Vai tā ir tīrajā valodu plūstamībā starp Ziemeļvalstīm? Galu galā vismaz viens no sākotnējiem NSU dalībniekiem Carl Lesche ir pazīstams ar to, ka pašmācības ceļā iemācījies ķīniešu, krievu, arābu, turku, armēņu un itāļu valodas, papildus tam, ka viņš jau runāja angliski, vāciski, somiski un zviedriski.

Vai “ziemeļnieciskais gars” ir atrodams tajā, kā Ziemeļvalstīs stingri turas pretim nelaimēm? Vai tās ir rakstura īpašības, kas mudināja bezbailīgos Ziemeļvalstu ceļotājus 19.gs doties uz “Jauno pasauli”, lai atrastu iedomātās “utopiskās” kolonijas? Vai, atgriežoties tuvāk mājām, tas slēpjas vēlmē pavadīt vasaras vētrainajā Islandē vai vēlmē izpurināt ledu no zobu birstes Čehijas Republikā, lai tikai apmeklētu NSU sesijas?

Vai apjukušajās attiecībās ar laiku ir kaut kas ziemeļniecisks? Lai arī aizņemtajām Ziemeļvalstīm pietrūkst laika, tomēr darbs turpinās, lai saglabātu to vēsturi jaunos veidos. Neatkarīgi no tā, vai tu iepazīsti skulptūras caur Paplašināto realitāti (Augmented Reality) vai iepazīsti pagātnes runas, kuras dzirdamas podkāstos, kuri aktivizējas tikai konkrētās lokācijās, NSU pēta to, ka vēsture vienmēr var tikt pārinterpretēta,

Vai arī ir kaut kas ziemeļniecisks tuvības atrašanā pat pa gabalu? Iespiest grāmatas lapas ar roku un nosūtīt tās nākošajam sadarbības partnerim, kamēr tinte vēl nav nožuvusi, lai tas turpina stāstu. Vai iesākt sarunu virkni, kas pārtop vēstulēs, kuras ceļo no valsts uz valsti – valodu sajaukums, kas dzirdams no dažādām varas pozīcijām.

Varbūt Ziemeļnieciskumu nav iespējams atrast, tas tiek vienkārši pārvietots uz nākamo paaudzi vairāk kā fikcija nekā fakts? Bērniem vienmēr bijusi nozīmīga vieta NSU vasaras sesijās, tādā veidā ļaujot pieaugušajiem pētniekiem ar bērnkopības atbildību būt brīviem pilnībā iegrimt diskusijās, mācīšanās un kultūras apmaiņas procesā. Lēmumu izveidot bērnu grupu stiprināja ilgstošā NSU saistība ar feminisma teoriju un dzimumu vienlīdzību: 1973. gada pētniecības grupa “Sieviešu apspiestības specifiskais raksturs kapitālisma apstākļos” (Kvindesituation & kvindebevægelse under kapitalismen) bija pati pirmā šīs tēmas izpēte Ziemeļvalstu universitāšu vēsturē.

Pievienojies ceļojumam cauri “Ziemeļnieciskuma” pagātnei un nākotnei Ziemeļvalstu Vasaras universitātē sastopot tekstus, mākslas darbus un jaunus draugus!

 

Into the Forest

 

Oleana: An Act of Courage

 

Lived Anthologies

 

Lake Vättern and its subjectivity

 

How the News Travels

 

Future Echoes

 

lightweight luggage for transitioning

 

Tracing the Conversation

 

Tracing… Through Artistic Research
Time in Space

 

Translation by Inta Balode

Leave a Reply